„(…) ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57)

„(…) ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57)


1 października 2021 r. dwunastu sercańskich alumnów rozpoczęło nowy rok akademicki. W całej historii Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach była to już 58. inauguracja. Tematem rozpoczętego dzisiaj roku akademickiego są słowa Pana Jezusa: „(…) ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57). 

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Krzysztof Porosło, wykładowca teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie oraz diecezjalny duszpasterz akademicki przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie. W swojej prelekcji ks. Krzysztof przypomniał, że teksty starożytne i średniowieczne bardzo często zwracają uwagę na to, że Eucharystia nie tylko jest sakramentem obecności Chrystusa w przyjmujących Go wierzących, lecz także, albo przede wszystkim „trzeźwym upojeniem ich Duchem Świętym”. Poprzez wielość odwołań do źródeł teologicznych, „zagubiona” w tradycji łacińskiej Trzecia Osoba Trójcy Świętej, została dla nas na nowo „odzyskana”. 

Na progu rozpoczynającego się nowego roku akademickiego, to pneumatologiczne ujęcie Eucharystii, jest bez wątpienia prowadzącym do odnowy naszej mentalności powiewem świeżości.

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

Zobacz także