Spotkanie rodzin misjonarzy

Spotkanie rodzin misjonarzy


Pochmurny poranek przywitał uczestników Spotkania Rodzin Misjonarzy i Darczyńców misji w niedzielę 7 maja 2017 roku w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. Pogoda nie wpłynęła jednak negatywnie na gości, którzy co roku z radością przyjeżdżają do Stadnik. Nowością tegorocznego spotkania była na obecność Darczyńców misji.

Brama seminarium została szeroko otwarta o godz. 9.30. W tym czasie pierwsze samochody zaczęły zajmować miejsca na seminaryjnym parkingu. Wśród przyjezdnych przeważały rodziny sercańskich misjonarzy. Przez misjonarzy rozumiani są wszyscy sercanie pracujących poza granicami Polski, więc zarówno ci posługujący w Indonezji czy na Filipinach, ale również na Białorusi czy w Szwajcarii.

Po słowach przywitania ks. Zbigniewa Chwaji SCJ – sekretarza Misji Zagranicznych Księży Sercanów grupa ponad 40 osób udała się na cmentarz w Stadnikach, gdzie znajduje się kwatera księży sercanów wśród których spoczywają byli misjonarze, ale również znajdują się tam tablice pamiątkowe tych, którzy spoczęli w kraju pracy misyjnej.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. Piotr Chmielecki SCJ, zastępca sekretarza Misji Zagranicznych. Nad pięknem liturgii czuwali miejscowi klerycy. Na wielu gościach śpiewy, dym kadzidła, dostojność i brak pośpiechu podczas modlitwy zrobiły duże wrażenie. Kazanie wygłosił ks. Chwaja, który wiele miejsce poświęcił tajemnicy powołania, również do pracy na misjach, z racji że spotkanie przypadło w „Niedzielę Dobrego Pasterza”.

Następnie goście zostali zaproszeni do refektarza na obiad, a po chwili przerwy na spotkanie „przy kawie” do auli seminaryjnej. Ostatni punkt programu okazał się być najdłuższym, bo towarzyszyło mu wiele opowieści. Najpierw księdza Chmieleckiego o tym jak narodził się projekt zbieramto.pl, dzięki któremu można pomagać misjom „bez pieniędzy”. Zostali też przedstawieni obecni na spotkaniu Darczyńcy misji: wolontariusze pracujący przy „Wakacjach z misjami i językami”, „Agentki 925”, które poświęcają wiele uwagi zbieraniu srebrnej i złotej biżuterii oraz rozprowadzaniu krzyżyków sercańskich, pani nauczycielka, która aktywnie wspiera misje dzięki projektowi szkołazmisją.pl oraz osoby, które do tej pory były znane tylko z korespondencji wychodzącej z biura Sekretariatu Misji i ich ofiar na misje przelewanych na konto bankowe, a dzięki temu spotkaniu była okazja do osobistego zapoznania się. Później głos zabrali Natalia i Damian z Krakowa, którzy opowiadali o sercańskim wolontariacie świeckich w Albanii. Na koniec państwo Paruzel z Bierunia podzielili się przeżyciami z wyjazdu do Indonezji do brata pani Renaty ks. Herberta Hensloka SCJ.

 

 

Zobacz także

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

03 czerwca 2016

Uroczystość Najświętszego...

Akolitat Dzmitrego Prystupy

07 października 2016

Akolitat Dzmitrego Prystu...

Imieniny ks. Marka Borzęckiego

25 kwietnia 2017

Imieniny ks. Marka Borzęc...

Pielgrzymka do MB Płaszowskiej

07 października 2017

Pielgrzymka do MB Płaszow...

Odnowienie miesięczne

19 października 2017

Odnowienie miesięczne

Wspomnienie Wiernych Zmarłych

02 listopada 2017

Wspomnienie Wiernych Zmar...