Niedziela Palmowa 2018

Niedziela Palmowa 2018


Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści.

Wspólnota seminaryjna i wierni stadnickiej parafii w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem, gdzie odbyło się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła.

Ewangeliści, a szczególnie św. Łukasz, pokazują nam Jezusa, który zmierza do Jerozolimy, gdzie miała wypełnić się Jego publiczna misja. Jezus wyruszył w drogę z dwunastoma apostołami, ale z czasem przyłączają się do Niego nowi pielgrzymi. Tak że ewangelista Mateusz stwierdza: "Gdy wychodzili z Jerycha, towarzyszył Mu wielki tłum ludu" (Mt 20,29). Właśnie przy wyjściu z Jerycha Jezus uzdrawia niewidomych, którzy "przejrzeli i poszli za Nim" (Mt 20,34).

Przed wejściem do Jerozolimy, Jezus posyła przed sobą dwóch uczniów, którym mówi, że znajdą uwiązane oślę, i że mają je odwiązać i przyprowadzić do Niego. Potem Jezus wjeżdża do miasta na tym wypożyczonym albo - lepiej powiedzieć - zarekwirowanym ośle. Papież Benedykt w swojej książce "Jezus z Nazaretu" (cz. II) zauważa, że wszystko to może się dzisiejszemu czytelnikowi wydawać pozbawione większego znaczenia. Tak jednak nie jest. Te proste sceny są pełne tajemniczych odniesień. Papież wyjaśnia: "We wszystkim tym obecny jest motyw królestwa i związanych z nim obietnic. Jezus przypisuje sobie znane całej starożytności królewskie prawo rekwirowania środków transportu. Na królewskie uprawnienia wskazuje także fakt, że jest tu mowa o ośle, którego nikt jeszcze nie dosiadał.

Zobacz także

Nowy numer "Sympozjum" 2(31) 2016

31 stycznia 2017

Nowy numer "Sympozjum" 2(...

Lektorat i akolitat

02 marca 2017

Lektorat i akolitat

Wielki Piątek

14 kwietnia 2017

Wielki Piątek

Wielka Sobota

15 kwietnia 2017

Wielka Sobota

Imieniny ks. Marka Borzęckiego

25 kwietnia 2017

Imieniny ks. Marka Borzęc...

Zostaną diakonami

19 maja 2017

Zostaną diakonami