Pielgrzymka UPJPII do swego patrona

Pielgrzymka UPJPII do swego patrona


Trzeci już raz wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przybyła na Białe Morza, by tutaj modlić się o Boże błogosławieństwo podczas nowego roku akademickiego. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu na temat „Kardynał Karol Wojtyła o miejscu i znaczeniu św. Jadwigi królowej", który wygłosił ks. prof. Jacek Urban.

„Dlaczego Jadwiga jest nam tak bardzo droga? Na pewno każdy z nas nosi w swoim sercu własną odpowiedź na to pytanie" - mówił dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego. „Okres rządów królowej Jadwigi i Jagiełły to postępujący proces unifikacji, centralizacji, troski o bezpieczeństwo i rozwój. To ona z mężem doprowadziła do odrodzenia instytucji, bez której niemożliwy byłby rozwój Polski" - podkreślał mówiąc o odrodzeniu Akademii Krakowskiej. Natomiast odwołując się do słów kard. Karola Wojtyły, który pytał: „Czy patrząc w serce rozpoznajemy w sobie jakąś część tego duchowego dziedzictwa, które z niej się wywodzi?" - mówił ks. dziekan: "Na to pytanie szukamy odpowiedzi tu w sanktuarium św. Jana Pawła II, na początku nowego roku akademickiego. Wtedy idziemy za Jadwigą i za Janem Pawłem II, gdy nie zatrzymujemy się nad tym co jest, ale gdy rozszerzamy serca i umysły nasze, gdy ufając Bogu - przekraczamy nasze ludzkie słabości, lęki i uprzedzenia".

Mszy św. przewodniczył rektor Uniwersytetu Papieskiego - ks. prof. Wojciech Zyzak. Podczas homilii o. Grzegorz Prus OSPPE nawiązał do obchodzonych w tym roku rocznic maryjnych. "Dwa kierunki drogi wiodącej przez Maryję: zstąpienia Boga do ludzi i wstępowania ludzi do Boga, były obecne w myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II (...). Trzeba nam być mocno w rękach Maryi! Niech to wezwanie naszego Patrona, Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II nam towarzyszy, niech nas porusza, niech nas inspiruje!" - mówił kaznodzieja.


Po Mszy św. klerycy z afiliowanych seminariów poprowadzili modlitwę różańcową. 

Źródło: http://www.sanktuariumjp2.pl/1366-pielgrzymka-uniwersytetu-papieskiego-jana-pawla-ii

Zobacz także

Audycja radiowa o Dwumiesięczniku dla Chorych „Wstań”

28 października 2018

Audycja radiowa o Dwumies...

"SZLACHETNY TWARDZIEL"

11 listopada 2020

"SZLACHETNY TWARDZIEL"

"Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel"

24 grudnia 2020

"Dzisiaj narodził się nam...

Odnowienie miesięczne

24 listopada 2021

Odnowienie miesięczne

Jubileusz 75-lecia powstania Polskiej Prowincji Księży Sercanów

06 lipca 2022

Jubileusz 75-lecia powsta...

Majówka

05 maja 2023

Majówka